
Освітлення для дитячої кімнати – дуже важливе питання, адже тут дитина поводить велику частину свого часу. Якщо ви зараз займаєтесь підбором освітлення в дитячу кімнату або плануєте облаштувати її в майбутньому, ознайомтеся з цією статтею: у ній ми зібрали правила та рекомендації, які ґрунтуються на нашому багаторічному досвіді, створюючи світлотехнічні проекти.
Чому правильне освітлення важливе.
Правильне освітлення – запорука здорового та комфортного життя. У дитячій кімнаті особливо. Освітлення впливає на біоритми, настрій, психологію сприйняття, фізичну активність, здоров'я, візуальне формування естетики простору. Є кілька основних правил, які допоможуть зберегти здоров'я дитині, зір, його психіку, допоможуть зберегти гарні спогади про дитинство.

1. Різкі світлові контрасти. Неприпустимі різкі контрастні переходи від світла до тіні, необдумані акценти та відблиски. На фізіологічному рівні це погано позначається на емоційному стані і на органах зору. Це також актуально й у інших житлових приміщеннях. Але в дитячій кімнаті це особливо важливо, адже тут дитина проводить більшу частину свого часу.
У дизайнерських проектах магнітна та трекова система освітлення використовується дуже часто, у тому числі і для дитячих кімнат. Такі популярні споти, прожектори та інші акцентні джерела світла варто використовувати тільки для виділення світлом окремих предметів і зон або для освітлення стін, створення вертикального освітлення. З їх допомогою дуже важко досягти рівномірного загального освітлення, що так важливо для дитячого приміщення, і є велика ймовірність попадання в очі дитини спрямованого світла, що є неприпустимим. До такої ж помилки може призвести використання точкових врізних поворотних світильників. Якщо ви все ж таки вирішили встановити в дитячій кімнаті магнітну або трекову систему, варто пам'ятати, що в їх в асортименті є світильники з матовим розсіювачем, а використовуючи прожектори і акцентні світильники потрібно направляти їх правильно, не допускати попадання прямого світла в очі. Інакше кажучи, направляйте їх на стіни, освітлюючи кімнату максимально комфортним відбитим світлом. У випадку з прожекторами можна застосувати світлові сітчасті фільтри та спеціалізовані антиблікові бленди.

2. "Ні!" світлу як в операційній і «ні!» напівтемряві. Яскраве світло, що заливає, як в операційній, буде нервувати і втомлювати дитину, а від напівтемряви дитина буде сонливою і втомленою. Від нестачі і від надлишку освітлення псується зір. Освітлення в дитячій має бути достатньо яскравим і найкращим мірилом цього буде відчуття зорового комфорту.
3. Управління світлом. Подумайте про необхідні кабельні виводи. Саме в дитячій ремонт відбувається найчастіше по мірі того, як дитина зростає, як змінюються її смаки і заняття. Кімната для підлітка відрізнятиметься від кімнати для немовляти: з’являться нові меблі, техніка, освітлення. Спланувавши заздалегідь розміщення розеток біля робочого місця, поруч із ліжком згодом можна буде обійтися лише простою заміною люстри, а не всієї електропроводки. Вимикачі доцільно розташувати при вході на висоті 90 см від підлоги – якщо дитина вже вміє вмикати світло, важливо, щоб вона вільно дотягувалась до них. Передбачте різні сценарії освітлення, як і в кімнаті для дорослих. Також доречним буде застосувати систему прохідних вимикачів, коли, наприклад, освітлення можна вимикати вже лежачи в ліжку і не проходити через неосвітлену кімнату до спального місця.

4. Безпека та якість. Світлове обладнання має бути якісним та безпечним з точки зору електробезпеки та відсутності пульсації світла. Тому купуйте його у перевірених виробників. Для дитячої, на думку медиків, краще вибирати світильники з теплим 3000К або нейтральним білим 4000К світлом. Варто зупинити свій вибір на люстрах та світильниках із закритими ударостійкими плафонами. Настільні лампи та торшери для підлоги повинні бути максимально стійкими. Відкриті дроти необхідно ховати, наприклад, у пластикові кабельні короби. Для розеток варто використовувати спеціальні накладки або вибирати розетки зі шторками. У дитячій кімнаті ми рекомендуємо встановлювати світильники простої конструкції та матеріалів, за якими легко доглядати, і уникати красивих, але складних у догляді моделей з пір'я, тканини, паперу, які з легкістю перетворюються на пилозбірники.

Планування світла.
На жаль, не існує єдиної формули, за якою можна розрахувати скільки світильників і де потрібно розташувати. На це впливає безліч факторів: площа та геометрія приміщення, висота стелі, на яку сторону світу виходять вікна, колір та матеріал обробки стін, вподобання дитини та багато іншого. Ми пропонуємо створити план освітлення ще на етапі ремонту будинку чи квартири.
Детальніше про кімнату та приміщення.
1. Вибір помешкання під дитячу кімнату. Якщо у вас є можливість виділити для дитини найсвітлішу кімнату з вікнами, що виходять на південь або схід, це буде найоптимальнішим вибором. Але, якщо такої можливості немає, то недостатність природного світла завжди можна компенсувати, встановивши правильне освітлення та використовуючи в оздобленні кімнати світлі тони. Якщо у приміщенні для дитячої навпаки - надлишок сонячного світла, це завжди можна регулювати шторами або встановивши на вікна жалюзі. Штори та жалюзі з ефектом блек-аут допоможуть у нічний час позбавити дитину так званого світлового шуму, дадуть їй можливість добре виспатися, відпочити.

2. Основне світло. Як основне світло можна використовувати центральний світильник, що м'яко розсіює світло або створює світло, відбите від стелі. Важливо, щоб добре освітлювався центр кімнати, це місце - традиційно основний ігровий майданчик. Ми рекомендуємо світильник, який був би міцною єдиною конструкцією з плафонами з пластику або тканини, а не з крихкого скла або кришталю. Якщо ви віддаєте перевагу шинній системі, то створіть з її допомогою відбите світло від стін, збільште вертикальну освітленість, використовуючи світильники розсіяного світла.

3. Робоче місце. Основне завдання для освітлення на робочому місці – забезпечити комфортні умови для занять. Найкращим варіантом буде поставити на стіл одну або дві настільні лампи чи передбачити бра. Якщо дитина – правша, стіл потрібно підсвічувати ліворуч, якщо – шульга, праворуч. Ще один вдалий, на наш погляд, варіант – розташувати над столом підвісний лінійний лінзований світильник. Він рівномірно освітить всю поверхню столу і тільки столу - завдяки встановленій оптиці його світло не потрапить в очі дитині, що сидить за столом. Оптимальна температура освітлення у цій зоні 4000К. Таке світло стимулює мозкову діяльність і бадьорить. Подібне світло можна застосувати і в ігровій зоні.

4. Ігрова зона. Ігрову зону можна освітити точковими світильниками чи світлодіодною стрічкою – жодних торшерів чи настільних ламп. Достатній рівень освітленості тут, згідно з державними стандартами – 400 Лк.
5. Спальне місце. Обов'язково передбачте нічник та лампу для читання. Світло нічника не повинно бути яскравим: м'якого нейтрального підсвічування цілком достатньо, щоб дитина вночі змогла орієнтуватися в кімнаті, а батьки могли контролювати ситуацію в нічний час. Лампа для читання може бути менш яскравою, ніж лампа на робочому столі, але вона повинна давати комфортне світло для читання. Температура світла 2700К дає жовте світіння, заспокоює та розслаблює, допомагає готуватися до сну.

ПІДСУМОК
Дитяча кімната – це багатозадачне приміщення, а отже, тут не обійтись без сценаріїв та систем керування. В дитячій ми рекомендуємо встановлювати світлодіодні лампи та світильники. Вони економічні, димуються, не нагріваються і світлодіодні лампи не так просто розбити. Важливо пам'ятати, що світлодіодне освітлення має бути без пульсації, з високим рівнем передачі кольору і правильно підібраною колірною температурою, а світлодіоди не повинні потрапляти в зону видимості.
Команда компанії ПАЙТЕКС розробляє та реалізує проекти з освітлення із 2014 року. Наші фахівці допоможуть вам правильно спроектувати освітлення для дитячої кімнати, підібрати моделі з необхідними параметрами і провести монтаж під ключ. Ми вкладаємо всі свої зусилля і багаторічний досвід у створення наших проектів – їх можна подивитись тут.
Звертайтесь! Попередню інформацію можна отримати за тел. 099 276 28 35,
e-mail paytex.sale@gmail.com
Comments