
Грамотне проектування освітлення у приміщеннях
Світло супроводжує нас протягом усього життя. І, оскільки більшу частину часу ми проводимо в приміщенні, важливо, щоб освітлення було якісним, професійним. Правильно підібране освітлювальне обладнання позитивно впливає на настрій та здоров'я людини, підвищує концентрацію уваги та ефективність роботи. Будь-яке відхилення від норм освітленості діє навпаки. Наприклад, надмірна яскравість викликає дискомфорт та роздратування, а її недостатність пригнічує психіку людини. Які існують норми освітлення, як і чим воно вимірюється, як створити якісне світло у приміщенні — на ці та інші питання ми відповімо у цій статті.
Цілий комплекс показників визначає рівень якості світла. Розглянемо докладніше, наскільки відповідають прийнятим стандартам норми освітленості робочого місця, коефіцієнт пульсації, індекс кольору, температура світла. Норми освітлення в Україні регулюються Державними будівельними нормами ДБН В.2.5-28:2018 «Природне і штучне освітлення». Вони регламентують достатній рівень освітленності. Ми радимо ознайомитись також з міжнародними нормами освітлення (стандарт Євросоюзу — EN 12464), в яких показники дещо більше вітчизняних.


В таблицях представлено загальний показник освітленості в залежності від виду приміщення. При світлотехнічному проектуванні береться до уваги всі види освітлення: загальне і місцеве, розсіяне і акцентоване, а також денне світло. Рівень освітленності вимірюють люксометром у люксах лк. Фотоелемент у приборі уловлює світловий потік і преображає його в електричну енергію. Ці показники висвітлюються на екрані люксометра, такщо дізнатись про рівень освітленості приміщення можна самостійно.

Пульсація або мерехтіння світла
Світловий потік від світильника або лампочки не безперервний – він пульсує з певною частотою. Якщо цей параметр не відповідає нормам, то людина напевне рано чи пізно відчує зниження уваги, стомлюваність, дратівливість, нудоту, головний біль. Державні будівельні норми передбачають рівень пульсації 5% для приміщень, де високий рівень зорової концентрації. Враховуються пульсації до 300 Гц, все що вище не фіксується оком людини і впливає на стан здоров’я. Рівень пульсації можна перевірити пульсметром. Провідні світові виробники пропонують світлодіодне обладнання з рівнем пульсації менше 2%.
Температура світла
Відомо, що «внутрішній годинник» людини, циркадна ритміка, пов’язаний з денним світлом, яке в залежності від часу доби, змінює колірну температуру від холодного вранці, нейтрального вдень до теплого ввечері. Правильно вибравши колірну температуру штучного освітлення можна позитивно впливати на емоційний настрій, життєву енергію, покращити фізичне почуття та навіть стабілізувати стан здоров'я. Колірна температура вимірюється в Кельвінах (К). Освітлювальні прибори з колірною температурою до 3500 К світять теплим білим світлом це має релаксуючий вплив на організм за рахунок підвищення «червоної» компоненти. Колірна температура від 3500 К до 4200 К це – нейтральне біле світло. Від 4200 К до 6500 К - активуюче біле світло з підвищеною блакитною компонентою. Необходно пам’ятати, що при освітленості в діапазоні 50 - 500 Лк краще використовувати «теплі» джерела світла (2700К — 3500 К); більше 500 Лк — «нейтральні» і «холодні» (3500 К — 4200 К).
Індекс передачі кольору (colour rendering index)
На упаковці світильників позначений як CRI або Ra - кількісна міра можливості джерела світла правильно відображати кольори об'єктів, що освітлюються в порівнянні з еталонним або природним джерелом світла. Тобто, число CRI показує, наскільки збігаються з ідеалом кольору під світлом даного світильника. Чим вище — тим краще.
Коефіцієнт кольоропередачі сонячного світла і ламп розжарювання приймається за 100. Вважається, що для гарної передачі кольорів предметів інтер'єру достатньо використовувати LED-лампи з індексом 80. Лампи з індексом нижче 80 можна використовувати тільки в місцях, де людина знаходиться нетривалий час.
Однак для видів діяльності, пов'язаних із необхідністю розрізняти тонкі відтінки кольорів, ДБНУ рекомендує використовувати світильники з CRI > 90.
Програма Dialux
Найкращим, на сьогоднішній день, способом розрахунку освітленості з урахуванням усіх необхідних покажчиків є спеціалізована програма Dialux. Функціональні можливості ПЗ дозволяють врахувати всі важливі особливості кімнати: кути розсіювання освітлювальних приладів, накладання світлових конусів, наявність відблисків, колір поверхні стін та багато іншого.
Програма формує тривимірне зображення, що показує освітленість залежно від кількості та розміщення джерел світла. Малюнок динамічно змінюється у міру введення коригувань.
Фахівці компанії «Paytex» мають великий досвід роботи з Dialux та виконують весь комплекс робіт зі складання плану з розмірами та конфігурацією світильників, який потім перетворюється на підсумкове графічне рішення та розрахункові показники. Також Paytex надає ies файл, що містить фотометричні параметри від виробника світлотехнічної продукції.
Звертатесь! Попередню інформацію можна отримати за тел. 099 276 28 35, E-mail paytex.sale@gmail.com.
Comments