
Комфортне освітлення: організація освітлення з точки зору здоров’я людини
Комфортне освітлення – запорука не тільки успішної роботи, а й загалом самопочуття, тому при плануванні освітлення будь-якого приміщення (як комерційного, так і житлового) слід звертати увагу на характеристики ламп. Питання впливу світла, точніше, його яскравості, на здоров'я стає дедалі важливішим, оскільки освітлювальні прилади вдосконалюються. Якщо за часів звичайних ламп розжарювання проблеми сліпимості не існувало, то з виникненням епохи світлодіодного освітлення вимоги до рівня комфорту підвищилися.
Вся справа в тому, що світлодіоди мають високий рівень яскравості а також можливістю миттєвого регулювання світлового потоку - це і перевага, і своєрідний недолік. Дискомфорт для очей, що створюється джерелами освітлення, спричинив виникнення такої характеристики, як UGR – узагальненого показника дискомфорту. Абревіатура утворена першими літерами англійських слів Unified Glare Rating. Великі компанії, що виробляють та реалізують освітлювальні прилади, надають цьому показнику більшого значення, ніж енергоефективності.
Визначення UGR
Фактично, величина UGR є методикою визначення відблисків, які негативно впливають на очі користувача. У цьому враховують як відблиски від штучних джерел освітлення, а також від природного світла, що потрапляє у приміщення через віконні отвори. Кожен освітлювальний прилад має свій рейтинг дискомфорту, яким можна охарактеризувати його з погляду шкоди, завданої зору. Такий показник вже розрахований для моделей світильників, що виробляються деякими сучасними компаніями, а для інших доведеться здійснювати розрахунок самостійно. Наприклад, згідно зі статистичними даними, та ж LED-панель, яка так популярна в офісах, може мати показник UGR в діапазоні 5-40, де високі значення вказують на більший рівень блиску і, відповідно, шкоди для зору.
Тому під час вибору світильників для домашнього використання або встановлення в офісах необхідно шукати моделі з низьким UGR. В іншому випадку надмірно яскраві світильники викликатимуть втому очей – особливо актуальна така проблема в офісних приміщеннях, де працівники проводять за моніторами більшу частину часу. Крім втоми очей, відчуття «піску в очах», відблиски від приладів освітлення можуть призвести до мігрені. Постійне нездужання на робочому місці не сприяє якості робочого процесу і може стати причиною звільнення.
Як розраховується UGR?
Самостійне обчислення UGR є досить складним процесом, оскільки формула для розрахунку досить громіздка. Але за бажанням показник дискомфорту можна розрахувати для будь-якого освітлювального приладу, лампи, світлодіодної стрічки. При розрахунку враховується кут, під яким поширюється світловий потік, рівень яскравості світильника, можливість блиску.
У ході розрахунків також використовується показник ймовірності зорового комфорту, на якій заснований індекс Гут – у формулі це значення відображено літерою р. Тілесний кут – це кут зору, під яким користувач найчастіше дивиться у приміщенні. Наприклад, якщо ми розраховуємо показник UGR для офісу, необхідно брати його з розрахунку, що працівники більшу частину часу знаходяться сидячи за столом. Отже, і рівень комфорту освітлення має розраховуватися цього положення. Фонова і фактична яскравість міститься в технічних характеристиках освітлювального приладу, легко знайти їх на коробці або в інструкції до приладу.
Для регулювання показника UGR є два методи. Перший – це покупка пристрою з достатнім значенням комфорту, для робочого приміщення показник UGR має становити менше 19. Другий спосіб використовується у випадку, якщо світильники вже придбані, але не відповідають нормам здорового освітлення. Тоді можна шляхом зміни їх кількості та висоти розміщення старатись досягти потрібного рівня зорового комфорту.
Існують спеціальні таблиці, в яких містяться відомості про максимально допустимий рівень UGR для виконання різних завдань.

Яскравість джерела світла
Надто яскраві світильники можуть стати причиною погіршення зору – постійне роздратування яскравим світлом діє згубно на сітківку. Тому не слід дивитися на надто яскраві джерела світла – на сонце чи зварювання. При незначному перевищенні рівня яскравості зір втратити не можна, але неприємні наслідки все ж таки будуть. Очі швидко стомляться, може виникнути свербіж, роздратування, головні болі. Щоб нейтралізувати шкідливий вплив яскравого світла на зір необхідно при виборі світильника звертати увагу на показник UGR. Крім того, товари від визнаних брендів, які зацікавлені у підвищенні свого рейтингу на ринку і створюють якісну продукцію, також певним чином гарантує безпеку для зору споживача.
UGR як узагальнений показник не дає стовідсоткову відповідь, шкідливий цей світильник чи ні, але високий UGR свідчить про те, що користувачам найімовірніше буде некомфортно працювати при такому освітленні. Один і той самий рівень дискомфорту діє по-різному на людей, все залежить від самої людини, її чутливості, сприйняття, стану здоров’я та інших факторів. Умовно вважається, що для офісу оптимальний показник UGR - 19 або менше. Якщо це не враховувати, то згодом може дати про себе знати погіршення емоційного та фізичного стану. Яскраве світло дратує не тільки очі, воно ще й погано впливає на нервову систему людини, викликаючи стрес.
Як створити освітлення комфортне для очей?
Існують певні технології для того, щоб знизити ефект сліпучості у приміщенні.
Цікаво, як на нас діє світло?
1. Використання освітлювальних пристроїв із глибоко посадженим патроном для лампи. Так виключається пряме засліплення і знижується ймовірність появи відбитих відблисків.
2. Не менш вдалим варіантом буде встановлення освітлювальних пристроїв із потаємним джерелом освітлення та оптичним апаратом.
3. Розсіяне за допомогою лінз світло дозволяє зробити спрямований промінь м'якшим, розподілити його у просторі. Але важливо використовувати високоякісні оптичні пристрої, інакше світловіддача буде настільки низькою, що світло буде тьмяним.
4. Вибір стельових світильників із напрямком світлового променя убік, а не вниз. Так UGR однозначно буде нижчим, а розташування світлодіодних ламп на торцях панелей не позначиться негативно на загальному освітленні офісу. Такі лампи застосовуються в стоматологічних клініках, спортивних установах та інших закладах, де існує висока ймовірність, що людина якийсь час дивитисяме в стелю.
5. Для світильників з високим UGR можна підібрати спеціальне скло з антисліпучим ефектом, яке захищає від відблисків.
6. Купівля світильників з якісним розсіювачем з акрилу, який значно знижує ефект, що сліпить, але не на шкоду світловому потоку. Вони хоч і дорожчі, але ефективніші, а дешеві аналоги, забезпечені екранами низької якості, сильно поглинають світло.
Важливо також не скидати з рахунків функціональний підхід до організації освітлення. Це гарантує не лише ефективність освітлення, а й його безпеку для персоналу та відвідувачів.
Ми впевнені, що сучасні світлодіодні світильники можуть і повинні забезпечувати комфортне і безпечне світіння для людини, що знаходиться в закритому просторі. У Пайтекс вам готові запропонувати cвітильники, які повністю відповідають санітарним нормам і правилам. Ми впевнені в їх високій якості. Відкрийте для себе освітлення, яке позитивно впливає на здоров'я, психоемоційний настрій, концентрацію уваги і продуктивність праці! Звертайтеся в Пайтекс!
Багаторічний досвід дозволяє нам гарантувати професійне проектування та монтаж якісного інтер'єрного та екстер'єрного світлення. Наші роботи можна подивитись тут. Ми постачаємо та встановлюємо освітлення по всій Україні. Звертайтесь! Попередню інформацію можна отримати за тел. 099 276 28 35, E-mail paytex.sale@gmail.com.
Comments