top of page

10 правил організації вуличного та ландшафтного освітлення

Фото автора: PaytexPaytex

Оновлено: 18 трав. 2023 р.


Фасадний світильник на стіні будинку
Фасадний світильник зі світінням у дві сторони ефектно виділяє світлом фактуру стіни і знаходиться на зручній для обслуговування висоті


Декоративне освітлення фасаду будівлі або встановлення світильників у парку до невпізнання змінює зовнішній вигляд фасаду чи ділянки вечірньої пори: налаштовує на відпочинок, створює чарівну атмосферу свята. З цим складно не погодиться, а домогтися такого результату можливо просто встановивши потрібну кількість архітектурних чи ландшафтних світильників. У цій статті ми спробували торкнутися основних правил та особливостей планування та встановлення такого обладнання, відкрити деякі секрети. Сподіваємось, буде цікаво.



Охоронна зона дерева
Діаметр крони - зона, де прокладання кабелю не бажане

1. Охоронна зона рослини

При встановленні світлового обладнання не варто забувати про охоронну зону дерев – вона строго обмежена кроною дерева. Не можна копати, прокладати кабель і встановлювати в ґрунт світильники ближче, ніж закінчується крона дерева. Цього правила потрібно дотримуватись як для громадських парків, скверів, газонів так і для приватних садів та ділянок. Виняток становлять садові світильники на ніжці: їх встановлюють безпосередньо в ґрунт і стаціонарне прокладання кабелю не потрібно. Вони дуже зручні для підсвічування молодих рослин – по мірі зростання їх можна легко та швидко перемістити на потрібну відстань від крони.



Електрокабель пошкодив стовбур дерева
Щоб з часом не знадобилось видаляти дорослу рослину - не допускайте контакту з нею кабелю із самого початку


2. Обережніше з кабелем

Це попередження здається очевидним, але ми вважаємо за необхідне застерегти - не можна допускати контакту кабелю живлення зі стовбуром дерева. Це може пошкодити рослину, або згодом рослину потрібно буде навіть видаляти і така прокладка кабелю може стати небезпечною для людини. Попередження стосується також і місця висадки дерев - їх потрібно висаджувати в стороні від високовольтних ліній електропередачі.



Схема прокладки кабелю в траншеї
Схема прокладки кабелю в траншеї

3. Прокладання кабелю

Виконуючи ті чи інші роботи не слід забувати про нормативи прокладання електрокабелю, про глибину його залягання. Безпечна глибина прокладки кабелю – не менше 750 мм. Ця норма має бути дотримана як для міських громадських зелених зон, так і для приватних заміських володінь. Ця глибина достатня для того, щоб убезпечити будь-якого садівника чи представника міських служб від випадкового пошкодження кабелю та удару струмом згодом. Важливо, щоб у траншеї для електрокабелю знизу був шар підсипки, а зверху шар землі не повинен містити каменів, будівельного сміття чи шлаку. У траншею поверх кабелю має бути покладена сигнальна пластикова стрічка.



Кабель прокладений під пішохідною доріжкою
Кабель прокладений під пішохідною доріжкою

4. Зручність подальшої експлуатації кабельних трас

Монтаж освітлення, пов'язаний із землею, коштує досить дорого - дорожче тільки висотні роботи, тому і ціна помилки дуже висока. Ми не рекомендуємо прокладати кабель під пішохідними доріжками, тому що коли в майбутньому доведеться дістатися кабелю, то доведеться розкривати асфальт або плитку, а це досить дорого. Кабелю, прокладеного під газоном дістатися значно легше і відновити газон буде значно дешевше. Електричний проект або журнал кабельних трас будуть найкращим рішенням у цій ситуації. Але навіть електрична схема, залишена після проведених робіт, дозволить у майбутньому чітко розуміти всю інженерну структуру ділянки, пов'язану з освітленням. Ця документація також стане в нагоді майбутнім власникам.



План архітектурного освітлення котеджу
План архітектурного освітлення котеджу

5. Яскравість освітлення довкілля

Проектувати фасадне освітлення для заміського будинку, оточеного парком або для будівлі в центрі освітленого мегаполісу - завдання, яке вимагає обліку освітлення, що вже знаходиться навколо об'єкту. Це важливо як для архітектурного, так і ландшафтного освітлення. Йдеться не лише про нормативи – вони безумовно важливі, а й про світловий комфорт та естетику освітлення.



садовий світильник освітлює дерево
Правильно спрямований світильник буде освітлювати тільки дерево, а не вікна сусідів

6. Ні! сліпучому світлу

Декоративне вуличне освітлення не повинно засліплювати. Важливо вчасно застосовувати світлові сітчасті фільтри, спеціалізовані антиблікові бленди та вибирати правильний кут установки світильників. Сусіди ділянкою, пішоходи чи автомобілі, що проїжджають повз не повинні відчувати світловий дискомфорт. Щоб уникнути можливих конфліктних ситуацій у майбутньому, зверніться до фахівців, щоб установка освітлення була проведена за правилами і з дотриманням норм безпеки.



люксметр у руці людини
Перевірити дотримання норматива можна, поклавши люксметр на підвіконня впритул до скла

7. Ні! яскравому світлу у вікна

Це правило відноситься до паркового ландшафтного освітлення так само, як і до фасадного - яскравість світла, що потрапляє у вікна, не повинна перевищувати існуючий норматив. Перевірити його дотримання можна у приміщенні, поклавши люксометр на підвіконня впритул до скла. Найчастіше цей норматив порушують ті, хто встановлює в містах білборди: прожектори світлюють рекламу на щиті і надто яскраво світять у вікна, порушуючи комфорт мешканців розташованих поруч будинків.



Світлове забруднення погано впливає на довкілля
Світлове забруднення погано впливає на довкілля

8. Світлове забруднення довкілля

Світлове устаткування, що створює світлове забруднення, не тільки погано впливає на флору і фауну, але і на людину і, зазвичай, погано освітлює. Яскравий приклад – парковий світильник-куля на опорі. Встановлений на будь-якій висоті, освітлює все навколо, але тільки не доріжку під ним. Світові лідери-виробники світлового обладнання розробляють моделі ландшафтних та архітектурних світильників безпечних для довкілля та таких, що ефективно виконують свою основну функцію: як правило їх конструкція передбачає захисні та направляючі світло деталі.



Фасадні світильники освітлюють фасад котеджу
Фактура і колір матеріалу фасаду впливають на те, як виглядатиме архітектурне освітлення

9. Паразитне та відбите світло

Часто, розробляючи проектуючи освітлення для будівлі, забувають про відбите світло, а також про фактуру, колір і матеріал фасаду. Чорний і білий колір фасаду будівлі потрібно освітлювати по-різному, як і глянсове, матове або фактурне його оздоблення. Тому тільки комплексний і професійний підхід до світлопроекту може заздалегідь предбачити і уникнути так званих пересвітів і недосвітів, непотрібних світлових бліків.



Вбудовані грунтові світильники якісно освітлюють фасад котеджу
Вбудовані грунтові світильники якісно освітлюють фасад і доступні для обслуговування

10. Зручність обслуговування

Все світлотехнічне обладнання потребує технічного обслуговування – близько 2 разів на рік. Тому не використовуйте обладнання, до якого важко дотягнутися. Обслуговування архітектурних світильників, встановлених на землі набагато зручніше і менш затратне, не потребує виклику ремонтників-альпіністів. При роботі з вуличним освітленням варто використовувати максимально якісне обладнання, яке потрібно лише правильно обслуговувати, а не постійно ремонтувати та міняти.


Високоякісне архітектурне світлове обладнання від компанії Paytex допоможе створити Ваш власний стиль в оформленні світлом, оформити декоративним світлом фасад магазину, адміністративної будівлі, готелю або заміського маєтку. Зробити його справжньою візитною карткою, привернути до нього увагу, зробити пізнаваним та незабутнім.


Багаторічний досвід дозволяє нам гарантувати професійне проектування та монтаж фасадного та ландшафтного освітлення. Ми постачаємо та встановлюємо освітлення по всій Україні. Наші роботи можна подивитись тут. Звертайтесь!


Попередню інформацію можна отримати за тел. 099 276 28 35, E-mail paytex.sale@gmail.com.



Comentários


bottom of page