
Ретро проводка – що це таке?
Вінтажна електропроводка - це різновид укладання силових проводів відкритим методом, для якого не потрібно штробити стіни і робити в них кабельні канали. У практичному виконанні цього способу, коли немає необхідності дотримуватись певного стилю, провід укладається в спеціальні зовнішні гофровані труби, закріплені на поверхні. Такий метод популярний у виробничих цехах, офісах, торгових залах, гаражах тощо. У дизайнерському виконанні, монтаж здійснюється за допомогою декоративних ізоляторів, на які встановлюється спеціальний кручений ретро дріт, що має захист у вигляді внутрішньої ПВХ оболонки, що захищає його від зовнішніх впливів і тканинної обплетення, що запобігає механічним пошкодженням. Також метод відкритої проводки застосовується при будівництві дерев'яних будинків, через їх схильність до сезонної усадки і тільки при такому способі монтажу, можна контролювати натяг електричних проводів. Для ретро-стилю, крім кручених силових кабелів, купуються спеціальні зовнішні вінтажні розподільні коробки, розетки, вимикачі і рамки для них.
Переваги та недоліки вінтажної проводки
Ретро проводка у відкритий спосіб з кожним днем поповнює ряди своїх прихильників. Але, перш ніж вступити в цю спільноту, необхідно зважити всі "за" і "проти".
Крім естетичної складової, вінтажне проведення відкритого типу має ряд практичних переваг:
1. Через відсутність необхідності штробити стіни, монтувати електричну мережу у стилі ретро набагато простіше. Укладання проводів відкритим способом робить набагато менше пилу, а загальна швидкість роботи таким методом вища.
2. У цьому варіанті, всю електросхему приміщення видно. У разі пошкоджень, проведення відкритого типу можна легко відремонтувати.
3. У разі потреби просвердлити отвір у поверхні, забити цвях або закрутити саморіз, немає необхідності перевіряти детектором стіну в місцях, де потенційно можуть проходити електричні кабелі, щоб уникнути їх пошкодження.
4. Гнучкість при переплануванні приміщення, виникненні потреби перенести розетку або вимикач. З відкритою електромережею це зробити набагато простіше та практичніше.

Як бачимо, аргументи на користь вінтажної проводки досить суттєві, але не можна пройти повз її недоліки:
1. Вища вартість компонентів для електромережі у стилі ретро, у порівнянні з такими ж закритого типу.
2. Є можливість механічного пошкодження проводки відкритого типу. Наприклад, коли необхідно перенести із (або в) приміщення великогабаритний вантаж, який може зачепити силовий кабель.
3. У будинку, де є дитина раннього та дошкільного віку, варто задуматися про доцільність монтажу ретро-проводки. Адже відкриті силові дроти обов'язково привернуть його увагу, що може бути небезпечно, незважаючи на їх двошарову ізоляцію.
4. Вимагає догляду, оскільки на тканинному обплетенні вінтажного дроту буде накопичуватись пил.
Сподіваємося описані переваги та недоліки вінтажної проводки розвіяли всі сумніви та зміцнили рішення на користь того чи іншого способу прокладання електромережі.
Матеріали для ретро проводки
Для монтажу відкритої вінтажної проводки існують стандартні комплектуючі. Для створення неповторного ретро дизайну знадобляться:
• розподільні коробки;
• кручений провід у тканинному обплетенні;
• декоративні ізолятори для прокладання проводів;
• вінтажні розетки та вимикачі відкритого типу;
• декоративні рамки для гармонійного поєднання розеток і вимикачів на одній площині.
Існує безліч виробників, які випускають електротехнічну продукцію у цьому напрямку. Для надання цілісного вигляду, краще вибирати вироби одного бренду та лінійки, виходячи з особистих уподобань. Для вибору кожного компонента інтернет-магазин "Elray" радить дотримуватися наступних рекомендацій:
Розподільні коробки
Дозволяють акуратно комутувати дроти між собою. Вибираються в одному стилі з розетками та вимикачами.
Кручений провід
1) У дизайнерському виконанні, вінтажний провід виготовляють з мідного дроту перетином від 0,5 мм2 до 2,5 мм2 у подвійній оболонці, внутрішньої із ПВХ та зовнішньої із синтетичної тканини. Залежно від певних цілей, провід може бути 2-х жильним або 3-х жильним, якщо приміщення передбачає можливість заземлення.
2) Перед придбанням вінтажного кабелю необхідно розрахувати приблизну сумарну потужність усіх електричних приладів і з цього вибирати перетин кабелю. Загалом потрібно виходити з наступних значень для дротів відкритого типу:
0,5 мм2 – 2,4 кВт;
1,5 мм2-5 кВт;
2,5 мм2-6,6 кВт;
3) Функціональна роль приміщення також впливає вибір проводу. Наприклад, на кухні бажано не використовувати кабель у тканинній оболонці, оскільки вона швидко втратить привабливий вигляд через різні випари при приготуванні їжі. В даному випадку краще провести кабель у спеціальному декоратив. ном металевому каналі.
Декоративні ізолятори
У продажу існує безліч моделей з різних матеріалів. Для практичного використання, радимо вибирати вироби із пластику, а для дизайнерського інтер'єру, з естетичної точки зору, будуть більш вигідні керамічні.
Розетки та вимикачі
Якщо немає необхідності дотримуватись певного ретро стилю, наприклад у дачних будинках та гаражах, можна придивитися до виробів із пластику. У дизайнерському виконанні відкритої вінтажної проводки слід придивитися до електротехнічних приладів з кераміки, металу та дерева.
Декоративні рамки Служать для гармонійного компонування розеток та вимикачів на одній площині. Радимо вибирати в тому ж виконанні, що розетки та вимикачі. У різних варіантах можуть відрізнятися кольори рамок та електротехнічних приладів, все залежить від конкретної дизайнерської думки.
Важливо, перед придбанням матеріалів для створення вінтажного проведення відкритого типу, необхідно заздалегідь продумати розташування всіх елементів і підрахувати їх кількість.

Способи монтажу відкритої вінтажної проводки
Насправді, способів прокладання електрокабелю відкритим способом небагато. Залежно від цілей провід може монтуватися:
1. За допомогою скоб. Найбільш непримітний варіант із дизайнерської точки зору. У такому виконанні провід кріпиться до поверхні за допомогою пластикових скоб. З переваг можна відзначити лише вартість, тому для поціновувачів ретро дизайну явно не підійдуть.
2. Прокладання проводів у зовнішніх кабельних трубах та каналах. Це вже цікавіший варіант з дизайнерської точки зору і найбезпечніший. Існує безліч моделей даних виробів із різних матеріалів, розмірів, призначень і т.д. Для надання естетичного вигляду приміщенню у ретро дизайні краще вибрати металорукав. Особливо такий спосіб буде корисним на кухні, де провід у тканинній оболонці може втратити презентабельний зовнішній вигляд у процесі приготування їжі.
3. За допомогою ізоляторів. Найбільш ефектний і простий спосіб монтажу крученого кабелю. У такому виконанні спочатку монтуються ролики, а на них навішується кручений кабель.
Узагальнюючи вищесказане, для дизайнерського виконання вінтажної проводки, краще використовувати керамічні ізолятори та металорукави.
Помилки під час прокладання електропроводки у стилі ретро
Слід серйозно поставитися до монтажу електричного кабелю, оскільки це пов'язано з певними ризиками, тому потрібно бути впевненим у своїх знаннях та вміннях на всі 100%. В іншому випадку, краще довірити проектування та монтаж електромережі професіоналам.
Найчастіше зустрічаються такі помилки:
• придбання неякісних електротехнічних приладів для економії;
• початок електромонтажних робіт без чітко розробленої схеми;
• придбання кабелю з меншим перерізом, ніж необхідно;
• поєднання та з'єднання проводів з алюмінію та міді за допомогою скручування;
• з'єднання в одній розподільній коробці дротів під різною напругою;
• монтаж розподільних коробок надто близько до стелі.
Будь ласка, не повторюйте цих помилок і електропроводка прослужить довгі роки.
Як скласти схему електричної ретро проводки
Попередня розробка електричної схеми – це перше, що потрібно зробити перед покупкою комплектуючих та їх монтажем. У ній необхідно відобразити шляхи прокладання кабелів, розташування розеток, вимикачів та розподільчих коробок. Виміряти всі відстані і відобразити їх у схемі, це дуже допоможе в покупці електричного дроту, тому що в такому випадку точно відомо, якої довжини буде загальна магістраль. Схему можна робити як в електронному вигляді, за допомогою різних інженерних програм та графічних редакторів, так і вручну за допомогою лінійки та олівця. Головне, щоб вона завжди була перед очима під час монтажу.

Загальні правила та техніка безпеки при організації вінтажної проводки
Монтаж електропроводки у вінтажному стилі нескладно зробити самостійно. Щоб уникнути неприємних ситуацій, пов'язаних з травмами, необхідно дотримуватися певних правил:
1. Всі з'єднання та відгалуження проводити тільки в розподільних коробках.
2. Розташовувати розподільні коробки те щоб вводи проводів розташовувалися внизу, а висновки з обох боків.
3. Необхідно дотримуватися відстані між вимикачами та дверними отворами. Фахівці рекомендують щонайменше 10см.
4. Довжина дроту від розетки до ізолятора повинна становити щонайменше 50 див.
5. Кручений кабель повинен бути спеціально підготовлений для зовнішньої проводки і мати внутрішню ПВХ обплетення та зовнішню із синтетичної тканини.
6. Заздалегідь продумати можливі перестановки меблів та ремонтні роботи та на підставі цього розмістити дроти так, щоб уникнути їх пошкодження.
7. У будинку з дітьми молодшого та дошкільного віку проводка повинна проходити на недоступній для дитини висоті. Інакше краще відмовитися від цього методу.
Пам'ятайте, всі правила написані на підставі нещасних випадків, що вже сталися, тому необхідний про них виконувати беззаперечно, щоб уникнути повторення подібних ситуацій.
Як монтувати ретро проводку в будинку
Щоб уникнути пошкодження кабелю при подальшій експлуатації, необхідно усунути всі нерівності та виступи на поверхні, що монтується.
Для кожної поверхні підібрати правильне кріплення, наприклад для бетонних та цегляних стін, ізолятори кріпляться за допомогою дюбелів, а до дерев'яних основ, їх можна одразу прикручувати шурупами.
Для організації ретро-проводки знадобляться інструменти:
• ударний дриль по бетону та шуруповерт;
• рулетка та лінійка;
• набір викруток та індикатор;
• саморізи та дюбелі;
• олівець чи будівельний маркер;
• схема електророзведення проводів.
Компанія Paytex, радить дотримуватись наступного алгоритму проведення електромонтажних робіт:
1. Попередньо намітити місця встановлення розеток, вимикачів, розподільних коробок та ізоляторів.
2. Встановити електротехнічні прилади на намічені місця.
3. Підключити провід до розетки або вимикача та прокласти його за встановленими ізоляторами до розподільної коробки.
4. Після прокладання всіх проводів від розеток та вимикачів до розподільної коробки, бажано їх продзвонити на наявність короткого замикання.
5. Підключити основне харчування.
Важливо! Усі електромонтажні роботи необхідно проводити в знеструмленій системі, для цього необхідно вимкнути відповідний автомат.
Провід в розподільчій коробці з'єднувати за допомогою спеціальних клемних пристроїв, або паянням.
В який інтер'єр підійде ретро проводка
У дерев'яних будинках зовнішня електропроводка є необхідністю і за відсутності цілей робити з неї дизайнерський акцент можна обійтися пластиковими електротехнічними виробами, а провід для більшої безпеки прокладати в пластикових гофрованих трубах.
Коли вінтажна електромережа стає елементом декору, необхідно подбати про придбання її компонентів з більш дорогих матеріалів, таких як пластик, метал, можливо дерево. Хоча дизайнери і сперечаються про доречність зовнішньої електропроводки у певних стилях, конкретних заборон тут немає. Головне, щоб одержаний результат подобався самому власнику. Нема рації, за правилами витримувати все в одному стилі, в результаті бути незадоволеним кінцевим результатом.
Цей спосіб монтажу проводів найбільш доречний у таких стилях:
• лофт;
• кантрі;
• скандинавський;
• еклектика.
Щоб надати інтер'єру закінченого вигляду, окрім розеток і вимикачів, необхідно підібрати освітлення, дотримуючись вінтажного стилю. Існує безліч сучасних моделей, що працюють на ЛЕД елементах, що об'єднали у собі сучасні технології та ретро дизайн.
Завітайте до каталогу Paytex та здійсніть свою мрію, придбавши якісні компоненти для створення своєї неповторної вінтажної електропроводки.
Багаторічний досвід дозволяє нам гарантувати професійне проектування та монтаж інтер'єрного та екстер'єрного світлення. Наші роботи можна подивитисьтут. Ми постачаємо та встановлюємо освітлення по всій Україні. Звертайтесь! Попередню інформацію можна отримати за тел. 099 276 28 35, E-mail paytex.sale@gmail.com.
תגובות