top of page

Параметри освітлення: що потрібно знати, щоб вибрати правильний світильник

Фото автора: PaytexPaytex

Оновлено: 29 лист. 2022 р.


Вишукане освітлення Імператорського кінотеатру, Хефей, Китай
Вишукане освітлення Імператорського кінотеатру, Хефей, Китай

Вибір світильника здається справою простою і зрозумілою до того моменту, коли потрібно оцінити ряд світильників і прийняти рішення. Постараємось прояснити кілька моментів, які варто врахувати, віддаючи перевагу тій чи іншій моделі.


Призначення світильника


Безумовно, воно має відповідати тому, де і для чого буде використаний світильник. Наприклад, інтер'єрні світильники навряд чи підійдуть для використання на вулиці, хоча деякі з них володіють якостями, що роблять їх придатними для встановлення під навісом. Тут вся справа у величині параметра захищеності від впливу води, запиленності, температури навколишнього повітря. Всі світильники мають ряд світлотехнічних параметрів, що дозволяє їх віднести до того чи іншого виду. Розглянемо ці параметри окремо, адже саме їхня сукупність дозволить оцінити переваги кожної моделі світильника, допоможе зробити правильний вибір.


Потужність світильника


Важлива характеристика, яка показує, скільки електроенергії споживає світильник. Вимірюється у ватах (Вт). Кожен світильник зі змінними лампами розрахований на певну потужність і її не варто перевищувати, оскільки від цього залежить, як довго він прослужить. Варто врахувати, що світлодіодні світильники споживають у кілька разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання, люмінесцентні, натрієві, галогенові. Вони найекономічніші. У світлодіодних світильниках із вбудованим джерелом світла його не потрібно міняти, воно початково розраховане на довгий термін служби.


Світловий потік світильника


Кількість світла, що дає світильник, визначається величиною світлового потоку. Вимірюється у Люменах (Лм). Чим більше це значення, тим яскравіше світить лампочка чи світильник. Світловий потік залежить від потужності світильника в основному, але не тільки. Ми вже згадували, що найпродуктивніші, на наш погляд, сучасні світильники – світлодіодні, тому далі розглядатимемо лише їх. Ефективність світіння моделей світлодіодних світильників також різна. Залежно від того, якими світлодіодами та джерелами живлення (драйверами) укомплектований світильник, він буде з більшою чи меншою яскравістю світити при однаковому обсязі споживаної енергії. Світлова ефективність вимірюється в Люменах на Ватт (Лм/Вт) і є одним із основних показників під час вибору світильника. Провідні світові виробники випускають продукцію зі світловою ефективністю 100-120 Лм/Вт.


сучасні світлодіодні світильники можуть і повинні забезпечувати комфортне та безпечне світіння  для людини, яка перебуває у закритому просторі
Сучасні світлодіодні світильники можуть і повинні забезпечувати комфортне та безпечне світіння для людини, яка перебуває у закритому просторі


Колірна температура світильника


Білий колір світлодіодів різний по відтінку світіння. Вимірюється у Кельвінах (К). Залежно від того, якого ефекту потрібно досягти, вибираємо теплий білий колір із показником у межах 2700-3200К, нейтральний білий денний від 3200К до 4500К та холодний білий від 4500К і вище. Відомо, що холодне або нейтральне світло сприяє бадьорому робочому настрою людини, тепле світло сприяє розслабленню, заспокоєнню, тому для спальні більше підійде тепле світло, для робочої зони кухні, ванної кімнати, кабінету – нейтральне або холодне. Холодне освітлення робочого простору (4000К і більше) здатне збільшити концентрацію уваги людини на 20%, підвищити її самопочуття, мотивацію та продуктивність. Це актуально для навчальних аудиторій, офісів, виробництва, лікувальних, фінансових та інших закладів.


Індекс передачі кольору CRI

CRI показує, наскільки колір освітленого предмету близький до його еталонного кольору, освітленого яскравим сонцем. Індекс кольору позначається Ra або CRI. Чим цей показник ближче до 100, тим точніше при освітленні передаються кольори. Існують цілі сфери людської діяльності, де рівень якості передачі кольорів – необхідна та обов'язкова умова успішної роботи: контроль готової продукції на швейних та текстильних підприємствах, художні майстерні, музеї, поліграфія, салони краси, стоматологічні клініки тощо. Відмінним за рівнем передачі кольору вважається світильник з CRI>95. Загалом для нормальної людської життєдіяльності достатньо світильника з індексом кольору CRI>80. Для промислових та вуличних світильників показник індексу може бути CRI>70.


Кут розсіювання світла світильника


Це кут, під яким промені світла розходяться від світильника. Він залежить від конструкції світильника. Необхідний кут розсіювання у світильнику формує рефлектор чи лінза. Декоративна «Лампа Едісона» має кут розсіювання 360 ֯, лінійний світильник 110 ֯, точковий врізний від 15 ֯ до 80 ֯. Більш повну інформацію про розподіл світла надає КСС. Крива сили світла (КСС) визначає розподіл світлового потоку світильника у різних напрямах. При виборі типу світильника дуже важливо, щоб КСС відповідала його призначенню. Тоді ми отримаємо простір якісно освітлений, згідно з поставленим завданням.


В офісі з правильно організованим освітленням співробітники зберігають працездатність протягом усього робочого дня, не припускаються помилок і видавають більше ідей
В офісі з правильно організованим освітленням співробітники зберігають працездатність протягом усього робочого дня, не припускаються помилок і видавають більше ідей

Ступінь захисту світильника


Ступінь захисту світильника від впливу руйнівних факторів довкілля. Ви напевно зустрічали таке позначення на упаковці зі світильником: IP та поряд 2 цифри. Так позначається ступінь захищеності світильника, де перша цифра – ступінь захищеності від твердих частинок, друга – від води. Достатній IP світильників для дому – 20, для світильників у басейні – 68. Крім того, для світильників, призначених для використання в умовах виробництва та на вулиці, окремо вказують значення температури повітря, при якій світильник може якісно працювати весь гарантійний термін, наприклад від – 40 ֯ до + 50 С. Крім того, можна зустріти згадку про стійкість покриття до ультрафіолетового випромінювання.


Коефіцієнт пульсації світильника


Вибираючи світлодіодний світильник, важливо враховувати показник мерехтіння його світіння чи коефіцієнт пульсації. Цей параметр визначено Державними будівельними нормами України ДБН В.2.5-28-2006 для всіх типів приміщень та вуличних світильників. Йому не дарма приділено таку увагу, адже він безпосередньо впливає на психоемоційну сферу людини, може покращити чи погіршити самопочуття. Світові виробники світлодіодного освітлення пропонують світильники з пульсацією <2%. Варто орієнтуватися на цю цифру, якщо світильники призначені для приміщень, де люди проводять 8 годин і більше.


Ми впевнені, що сучасні світлодіодні світильники можуть і повинні забезпечувати комфортне та безпечне світіння для людини, яка перебуває у закритому просторі. Компанія Рaytex пропонує асортимент світильників з високими світлотехнічними показниками та якістю світіння, що повністю відповідають санітарним нормам та правилам. Відкрийте для себе освітлення, яке позитивно впливає на здоров'я, психоемоційний настрій, концентрацію уваги та продуктивність праці!


Багаторічний досвід дозволяє нам гарантувати професійне проектування та монтаж інтер'єрного та екстер'єрного світлення. Наші роботи можна подивитисьтут. Ми постачаємо та встановлюємо освітлення по всій Україні. Звертайтесь! Попередню інформацію можна отримати за тел. 099 276 28 35, E-mail paytex.sale@gmail.com.



Yorumlar


bottom of page